11 lut 2020

Asperger mierzy się z plakatem o zespole Aspergera

Znalazłem w necie taki plakat:


Plakat pochodzi ze strony https://ponadwszystko.com, którą prowadzą dwie sympatycznie wyglądające dziewczyny: Natalia i Kasia. Znajdują się tam treści dla nauczycieli i rodziców - zupełnie darmowe i bardzo przydatne w codziennej pracy z dziećmi, zawierające sporo ciekawych wskazówek w metodyce nauczania i wychowaniu. Dziewczyny zajmują się też dziećmi z autyzmem i chcąc pomóc im oraz ich rodzinom stworzyły plakat, który skłonił mnie, bym przystanął na chwilę i pomyślał, bo - jakby nie patrzeć - plakat "wypowiada się" w moim imieniu. Postanowiłem więc bardzo delikatnie sprostować kilka rzeczy:

 
  1. "Mam genialną pamięć". No cóż. Część asów łatwo się rozkojarza i ma kłopot z zapamiętywaniem. Zupełnie jak dzieci neurotypowe (czyli spoza spektrum autyzmu) 😉
  2. "Dostrzegam rzeczy, których inni nie widzą". Z tym dostrzeganiem również nie ma reguły. Część asów nie dostrzega bardzo wielu rzeczy, np. aluzji, cynizmu, ironii, sarkazmu itp, a część kompletnie zignoruje to co ma wokół: pogodę, ludzi itp. Ale faktycznie są wśród nas osoby bardzo spostrzegawcze. Zupełnie jak u osób neurotypowych :)
  3. "Eksperymenty kulinarne to nie dla mnie. Mam ulubione posiłki". Otwartość na różnorodność smaków zależy głównie od tego czy mamy np. nadwrażliwość sensoryczną na smak oraz zachowania rutynowe w postaci jedzenia tych samych potraw, co może przełożyć się np. na wybiórczość pokarmową. Jeśli nie - możemy śmiało próbować nowych potraw - jak mój synek i jego tata 😉
  4. "Nie chcę Cię obrazić, po prostu mówię co myślę". Mówienie co myślimy wynika z niezrozumienia reakcji społecznych - tzn. z tego, że nie wiemy, że powiemy coś, co kogoś zrani, albo postawi nas w trudnej sytuacji. Rzadko kiedy z samej w sobie chęci bycia szczerym. I nie ma to nic wspólnego z chęcią obrażania. Jak ktoś nam zalezie za skórę - część z nas (np. ja) bardzo chętnie obrażamy i wyzywamy. Zupełnie jak osoba nt. Szerzej mówię o tym TUTAJ.
  5. "Potrzebuję wiedzieć wcześniej co będzie się działo - uprzedź mnie". Chyba każda osoba introwertyczna potrzebuje wcześniejszego uprzedzenia co będzie się działo. Nawet taka bez ZA. To kwestia cech temperamentu, a nie tylko spektrum autyzmu. Wzięcie sobie do serca tej uwagi może być dla czytelnika wskazówką, że dzieci neurotypowych nie trzeba informować wcześniej o tym, co się będzie działo. Hmmm... ;)
  6. "Nie jestem taki jak wszyscy". Jak to nie jestem taki jak wszyscy? To jaki jestem? Inny? W takim razie inni nie są inni? To jacy są? Czy to znaczy, ze macie mnie inaczej traktować? Czy to znaczy, ze inni są zwykli? A może normalni? Z tym punktem zdecydowanie się nie zgadzam, bo grozi bardzo wieloma nadużyciami. Tak jak wszyscy inni - zasługuję na szacunek, tolerancję, wyrozumiałość i kompromis. Poza tym jakby tu powiedzieć w neurotypowym języku... właściwie to w każdym człowieku można znaleźć cechę, z powodu której będzie inny, niż wszyscy!
  7. "Potrafię się wściec jak dziki zwierz". Jasne, że potrafię się wściec. Ale żeby porównywać mnie do dzikiego zwierza? Ludzie neurotypowi się nie wściekają? Nie wierzę! Powielając takie mity, jeszcze ktoś zrezygnuje z zaproszenia mnie na urodziny, a przecież jeden z punktów brzmi: "zaproś mnie na urodziny"! :)
Nie chcę, aby ten wpis był jednoznaczną krytyką wobec działalności Kasi i Natalii. Pragnę natomiast zwrócić uwagę na skomplikowanie samego spektrum autyzmu, który wykracza daleko poza mity i stereotypy o naszym zachowaniu i zwyczajach. Cechuje nas ogromna różnorodność, również w trudnościach komunikacyjnych i społecznych. Zamykając się w mitach powielanych od lat - pomijamy całą masę "innych" Aspergerów: spokojnych, grzecznych, otwartych na świat i ludzi, towarzyskich, zwykłych ludzi, którzy nie zawsze mają same talenty i dziwactwa jednocześnie :)Jeżeli chcecie poczytać więcej o mitach w zespole Aspergera, zapraszam TUTAJ.

A dla równowagi - pragnę wkleić plakat dziewczyn, który jest naprawdę wartościowy i uniwersalny. Dotyczy każdego rodzica i jego dziecka - zarówno neurotypowego, jak i tego w spektrum :)*  w niniejszym wpisie wykorzystano materiały dostępne na stronie https://ponadwszystko.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz