11 lut 2015

Integrować czy separować aspiego?

[najpierw proszę przeczytać, potem filmik obejrzeć]

W poprzednim poście, jedna z czytelniczek zadała pytanie wprost: czy (moim zdaniem) lepsza dla aspiego jest w szkole klasa integracyjna czy klasa specjalna z dziećmi mającymi np. autyzm?

Tak przynajmniej to pytanie brzmiało w mojej głowie. Odpowiedź napisałem w komentarzu. Moim zdaniem aspie powinien być w klasie integracyjnej, gdzie skorzystałby "życiowo" na tym widząc, naśladując, bawiąc się z innymi, "normalnymi" dziećmi. W ten naturalny sposób szkoła stałaby się nie tylko miejscem nauki matematyki, polskiego, angielskiego (czy stosu mniej przydatnych przedmiotów), ale również miejscem nauki, czym jest życie wraz ze swoimi relacjami międzyludzkimi, zachowaniami prospołecznymi, zabawami, zdrowymi (i chorymi) układami z kolegami i koleżankami.

A teraz UWAGA na to, co za chwilę przeczytacie:

W zamian za to "normalni" od wczesnych lat dzieciństwa uczyliby się tolerancji, poszanowania, akceptacji, demokracji i traktowania fair ludzi nieco odmiennych. Oczywiście przy wprawnym przygotowaniu przez nauczycieli, psychologa, pedagoga i rodziców. Zwłaszcza ci ostatni najbardziej decydują, jaki jest stosunek ich dzieci do czegoś (kogoś), co odbiega od normy. Dlaczego to TAKIE WAŻNE?

Odpowiedzcie sobie sami po obejrzeniu przerażającego filmiku, który zamieszczam w linku. [teraz proszę oglądać]


... obejrzeliście? Jak można traktować w ten sposób człowieka, który jest "inny"? Jestem zgorszony i zniesmaczony, że kulturalny człowiek, nienagannie ubrany, przystojny i elokwentny jest w stanie potraktować chorą, starszą osobę jak śmiecia. To nietolerancyjne, niedemokratyczne i absolutnie się z tym nie zgadzam! Sam mam czasem problem, żeby nie wybuchnąć przed ludźmi, gdy mnie poniesie... tutaj jednak stara kobieta ewidentnie nie panowała nad swoimi emocjami! Ten, za przeproszeniem, przypudrowany cham ma wyraźne braki w nauce o tolerancji, poszanowaniu osób starszych, chorych i niepełnosprawnych!

Tak, jestem zwolennikiem klas integracyjnych, bo w takich miejscach ludzie uczą się akceptacji i pomagania w społeczeństwie tym, którzy tej pomocy potrzebują!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz